AKOM’DAN CORONA VİRÜS İLE İLGİLİ GÜNCEL BİLGİLER

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Hatay Büyükşehir Belediyesi AKOM birimi ‘Güncel Viral Enfeksiyonlar Covid-19′ isimli bilgilendirme metni yayımladı. HBB AKOM hastalıktan korunmanın en iyi yönteminin el hijyenine dikkat etmek olduğunun önemini belirterek yaptığı açıklamada; Sağlık Bakanlığı’nın ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Corona Virüs hakkındaki güncel bilgilerini paylaştı. HBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı, vatandaşların ortak kullanım alanı olan parklar ve yeşil alanlarda dezenfeksiyon çalışması yaptı. HBB ekipleri, genel halk sağlığının korunması amacıyla il genelinde sorumluluğunda bulunan park ve yeşil alanlardaki çocuk oyun grupları, oturma grupları, spor aletleri ve çöp kovaları ile aynı zamanda kapalı alanları da dezenfekte etti. Sağlık Bakanlığı’ndan corona virüsü paylaşımı: İşte dikkat edilmesi gerekenler; Sağlık Bakanlığı corona virüse karşı ‘14 Gün Kuralı’nı uygularken evde dikkat edilmesi gerekenlere ilişkin bilgilendirmede bulundu. Bakanlığın sosyal medya hesaplarından yayımlanan “Yeni corona virüs evde izleme (karantina) kuralları” başlıklı paylaşımda, “Son 14 gün içerisinde yeni corona virüs hastalığı görülen ülkelerden birinden geldiyseniz, ateş, öksürük, solunum sıkıntısı gibi belirti ve bulgularınız olmasa bile 14 gün süresince evden çıkmamalısınız” uyarısı yapıldı. Evden çıkmak zorunda kalınırsa mutlaka maske takılması ve mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarının kullanılmaması çağrısında bulunulan paylaşımda, evde yapılması gerekenler de şöyle sıralandı: “Ziyaretçi kabul etmeyin. Mümkünse ayrı bir odada kalın. Odanızı sık sık havalandırın. Evin ortak alanlarında mutlaka tıbbi maske takın. Mümkünse ayrı tuvalet ve banyo kullanın. Ayrı tuvalet ve banyo yok ise bu alanlarda mutlaka maske takın, bu alanları her kullanım sonrası temizleyin. Sık sık el hijyeni sağlayın. Ellerinizi su ve normal sabunla yıkayın veya alkollü el antiseptiği ile ovalayın. Tabak, bardak, havlu gibi eşyalarınızı ayırın, ortak kullanmayın.”
ATEŞ, ÖKSÜRÜK VE SOLUNUM SIKINTISINA DİKKAT
Ateş, öksürük ve solunum sıkıntısı gelişmesi durumunda hemen tıbbi maske takılması gerektiği belirtilen paylaşımda, en kısa sürede en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmasının önemine işaret edildi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Türkiye Temsilcisi Pavel Ursu, Corona virüsü salgınına yönelik hâlihazırda spesifik bir tedavi önerileri olmadığını söyledi. Ursu, salgınından korunmanın genel olarak solunum yolu hastalıklarından korunmayla doğru orantılı olduğunu belirterek “Bu alanda ilk sırada el yıkamak geliyor. Düzgün ve sık sık el yıkanması bu süreçte çok önemlidir” dedi.

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>