Hatay’da barajlar su tutuyor

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

Devlet Su İşleri 6. Bölge Müdürü Mehmet Akif Balta, baraj ve depolama tesislerindeki doluluk oranının yüzde 94 seviyesinde olduğunu söyledi. Hatay’da ki Tahtaköprü, Büyük Karaçay ve Reyhanlı barajının su tuttuğunu belirten Balta, bu barajların tarımsal faaliyetlerde çiftçiye ek gelir olacağını söyledi.
Devlet Su İşleri 6. Bölge Müdürü Mehmet Akif Balta, Hatay’da yapımı devam eden Tahtaköprü, Büyük Karaçay ve Reyhanlı barajı ile ilgili bilgiler verdi. Balta, ayrıca DSİ Adana Bölge Müdürlüğü olarak barajların yüzde 94 seviyesinde dolu olduğunu söyledi.
Balta, çiftçileri gezerek ihtiyaçlı durumda olanların arazilerinin sulanması için tüm birimlerin seferber olduğunu belirterek, “DSİ Adana Bölge Müdürlüğü sorumluluk sahasında bulunan baraj ve depolama tesislerimizdeki doluluk oranımız ortalama yüzre 94 seviyesindedir. Arazisini sulayamayacak durumda olan çiftçilerimize yardımcı olmak ve Dünyayı etkileyen bu salgın dolayısıyla tarımsal üretime destek vermek adına tüm çiftçilerimizi gezerek ihtiyaçlı durumda olanların arazilerinin sulanması için tüm birimlerimizi seferber etmiş durumdayız” dedi.
Tahtaköprü barajının maliyetinin 370 milyon TL olduğunu ve 2 yıl içerisinde kendini amorti edeceğini belirten Balta, “Tahtaköprü barajında tüm çalışmalarda sona gelinerek su tutmaya başlamıştır. Barajda depolanacak su ile 415 Bin dekar tarım arazisinde çiftçimizi sulama suyu ile buluşturacağız. Ayrıca yılda 20,00 Gw enerji üretimi sağlanacaktır. Bunun yanı sıra bölgede taşkın riski de azaltılmış olacaktır. Barajımız da toplam 326 milyon metreküp su depolanacak olup, çiftçimizin cebine yıllık tarımsal faaliyetlerden kaynaklı olarak 310 milyonluk ilave bir gelir artışı olacak. Barajın toplam maliyeti 2020 yılı fiyatlarıyla 370 Milyon TL’dir. Bu baraj kendini yaklaşık 2 yılda amorti edecektir” dedi.

Büyük Karaçay Barajı Antakya’ya memba kalitesinde su sağlayacak
Devlet Su İşleri 6. Bölge Müdürü Mehmet Akif Balta, Büyük Karaçay barajının depolanan su ile 35 bin dekar tarım arazisini sulayacağını belirterek “Hatayımızın ikinci bir önemli projesi ise Samandağ’da bulunan Büyük Karaçay barajıdır. Büyük Karaçay barajımızda depolanan su ile 35 bin dekar ta

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>