İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Hatay’da

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu ve Eşi Hanımefendi Hamdiye Soylu, İlimiz Belen ile İskenderun İlçeleri arasında 09 Ekim 2020 Cuma günü sabah saatlerinde çıkan, ormanlık alan ve Arsuz ilçesine yayılan yangın sonrası incelemeler yapmak üzere Hatay’a geldi.

11 Ekim 2020 Pazar günü saat 17.00’da Hatay Havaalanında Hatay Valisi Rahmi Doğan ve Hanımefendi Gülden Gülüzar Doğan, Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdülkadir Özel, Antakya Kaymakamı Mustafa Harputlu, İl Jandarma Komutanı Alb. Emrullah Büyük, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Sahil Güvenlik Grup Komutanı Binb. Oğuz Emre Çiçek ve ilgili kurum müdürleri tarafından karşılandıktan sonra, Belen İlçemize geçen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu burada MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya,  İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, İlçe Kaymakamları ve İlçe Belediye Başkanları tarafından karşılandı.

Hatay’daki yangından etkilenen Petek Sitesinde vatandaşlarla bir araya gelerek orada yaptığı açıklamada İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Yangının çıkış nedenleriyle ilgili tahkikat devam ediyor. Tabi dünden itibaren Türkiye genelinde yangının terör örgütü tarafından gerçekleştirildiği hususunda bir yaygın kanaat söz konusu. Tabi bizim bu konudaki tahkikatımız devam ediyor. Terör örgütü PKK’nın yaklaşık 2 yıldan beri özellikle kendi elemanlarına, hem örgüt mensuplarına hem de şehirlere sızdırmaya çalıştığı elemanlara ormanların yakılması hususunda net talimatları vardır. Buna ait hem güvenlik birimlerimiz, hem tüm teşkilatlarımız gerekli önlemleri almaya çalışmaktadır.

Yangın nedeniyle tüm Türkiye endişelendi. Orman yangını, vatandaşlarımız için meskun mahale sıçraması itibarıyla büyük risk taşıyor ama çok şükür can kaybımız yok. Dün de Sayın Cumhurbaşkanımızla yapılan değerlendirmeler sonrası, talimatları çerçevesinde Tarım ve Orman Bakanımız da geldiler, Sayın Valimizin, buradaki arkadaşlarımızın, teşkilatımızın, belediyelerimizin, AFAD’ımızın da gayretleriyle beraber yangın dün itibarıyla söndürüldü.

Yangının çıkış nedenleriyle ilgili tahkikat devam ediyor. Tabi dünden itibaren Türkiye genelinde yangının terör örgütü tarafından gerçekleştirildiği hususunda bir yaygın kanaat söz konusu. Tabi bizim bu konudaki tahkikatımız devam ediyor. Terör örgütü PKK’nın yaklaşık 2 yıldan beri özellikle kendi elemanlarına, hem örgüt mensuplarına hem de şehirlere sızdırmaya çalıştığı elemanlara ormanların yakılması hususunda net talimatları vardır. Buna ait hem güvenlik birimlerimiz, hem tüm teşkilatlarımız gerekli önlemleri almaya çalışmaktadır. Bu yangının kaynaklandığı noktada esas itibarıyla tahkikatlarla beraber neticeye ulaştırılacaktır.

Dünden itibaren hem AFAD hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekipleri tüm hasarları tespit etti. Özellikle burada değil ama diğer noktalarda iki büyük fabrika yandı. Biri bir antrepoydu birisi de filtre üreten fabrikaydı. Onun dışında ev, dükkan, depo, tarım alanlarında hasarlar oldu. Bunlarla ilgili tüm tespitler gerçekleştirildi. Diğer yerlerde nasıl yapıyorsak kimsenin endişesi olmasın, AFAD’ımız tüm tespitleri meskun mahal olması hasebiyle de tarım hasarlarını da Tarım ve Orman Bakanlığımız buradaki hasarları çok kısa süre içerisinde inşallah derler toparlar.

 

“Hasar tespitleriyle ilgili adımlar en yakın zamanda atılacak”

Yangının başladığı ilk andan itibaren tüm yetkililer olay yerinde oldu. Allah milletimizden de razı olsun. Hem meseleye karşı soğukkanlılar hem vakarlar hem de ‘devletimiz ilk noktadan itibaren meseleye sahip’ çıktı diyorlar. Biz de üzerimizdeki tüm sorumluluğu yerine getireceğiz. Bu olayın nedenleri konusundaki tahkikat elbetteki güvenlik birimlerimiz tarafından devam ediyor. Aynı zamanda buradaki hasar, ziyan tespitleri tüm bunlarla ilgili adımlar da en yakın zamanda çabuk bir zamanda atılacaktır. Tabi meselenin oluşturduğu bir de psikolojik bir korku var.  Elbette ki bizim atacağımız adımlar ne kadar çabuk olursa, bu hali yeni haline ne kadar çabuk döndürürsek o travmayı da buradaki vatandaşlarımızla rahat bir şekilde atlatmış oluruz düşüncesindeyiz. Geçmiş olsun. Allah özellikle böyle afetlerle karşı karşıya bıraktırmasın. Bakan Yardımcımızla bir noktadan itibaren Valimizle bir değerlendirme yaptık, ilk geldiğimizde bana söyledikleri ‘ucuz atlattık’ çünkü meskun mahale sıçrasa bizim için daha büyük bir felaket oluşturabilirdi. Sağ olsun hem Belediye Başkanımız, hem tüm yetkililer, tüm arkadaşlarımız, ellerinden gelen tüm gayreti ortaya koydular. İnşallah daha sonra alacağımız tedbirlerle bir daha böyle meselelerle karşı karşıya kalmayız.

Ormanlar bizim en büyük zenginliklerimiz, emanetimiz. Bize kültür emanetimiz, tarih, coğrafya, esas itibarıyla inancımızın emaneti. Ne kadar canımızın yandığı, ne olumsuz sonuçların olduğunu hep beraber görebiliyoruz. Onun için buralarda hem piknik yaparken hem gezinti yaparken hem buralarla temas içerisinde olunca çok dikkatli olmak gerekir. Çünkü yapacağımız, yapılacak en ufak bir ihmal telafisi mümkün olmayan sonuçlarla bizi karşı karşıya bırakır. Buradan böyle bir art niyet, kasıt, terör, elbette ki bunlar bizim hem tedbir alacağımız, hem mücadele edeceğimiz işler ama bunlar olmadan da özellikle ormanlara yönelik yapılabilecek ihmaller, elbette ki faturasının çok yüksek ödeyeceğimiz sonuçlara ulaşır. Onun için dikkatli olmalıyız.” dedi.

“Şu anda 2 kişi gözaltında”

Bir gazetecinin olayla ilgili gözaltı sayısını sorması üzerine,  İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, “Şu anda 2 kişi gözaltında. Arkadaşlarımız soruşturmaları sürdürüyor. Savcılığımız talimatıyla kolluk kuvvetlerimiz, soruşturmaların sürdürülmesini sağlıyor. Bir sonuca ulaşılırsa kamuoyuyla da paylaşacağız.” dedi.

Yangınla ilgili sosyal medya paylaşımları hatırlatılan İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, “İlk paylaşımı yapan 4 kişiden 2’si yurt içinde. Onlarla ilgili gerekli adımları arkadaşlarımız dün gece itibarıyla attı. Bizim için yurt içinde olsun yeter. İkisi yurt dışında, biri Belçika’da, birisi de Almanya’da. Onların hangi ülkede olduğunu arkadaşlarımız tetkik etti. 2’si yurt içinde. Vilayetlerini söylemeyeyim. O ikisi de dün akşam itibarıyla gözaltına alındılar. Yurt dışında olanlarla ilgili elbette ki gerekli suç duyuruları oluşturuluyor, mahkeme kararları alınıyor. Yurt içine, Türkiye’ye girdikleri zaman da gerekli adli mercilerin talimatları her an uygulanıyor.

Özellikle sosyal medya üzerinden Türkiye’de huzursuzluk oluşturmaya çalışanlar, örneğin dün Trabzon’daki yangınla ilgili de aynı hadiseyi söylediler. Bir örtü yangını netice itibarıyla. Bunu, bir terör örgütünün kampanyasına döndürmek isteyenler de var. Buna gelinmemesini, bu tahrike kapılınmamasını istiyoruz, istirham ediyoruz. Nedeni de şu; 1 Ocak’tan bugüne kadar, terör örgütünün çeşitli adlar altında üstlendiği, ‘Ateşin Çocukları’ da dahil olmak üzere yaklaşık 850 olay var. Bu olayların 400’ü hiç yok. Hiç baki olmamış. Neden? Bunlar da bir çeşit terör propagandasıdır. Bu olayların 300’ünün tüm adli araştırmalar sonucu kontaktan, elektrikten, herhangi bir ihmalden kaynaklandığı savcılıklarımızca tespit edilmiş. Yaklaşık 90’ının soruşturması devam ediyor. 22’sinin PKK terör örgütüyle irtibatlı olabileceği konusunda hem savcılıklarımızın hem güvenlik birimlerimizin tespiti söz konusu. Bizim görevimiz 22 tane değil 1 tane yaptırmamaktır, bunun için çaba sarf etmektir. Ama terör örgütünün kendine ait hakikaten bir propaganda yönetimi var. Bu yöntemi de kamuoyunun bilgilerine arz etmek istedim.

Terör örgütü ormanlarla ilgili talimat veriyor. Ormanlara yönelik terör örgütünün bu talimatını 2 yıl önce verdiğini, hem Avrupa eksenli hem de Kandil eksenli olduğunu söylemeliyim. Bu bizim uzun zamandır gözetimimizde, değerlendirmemizde olan ve buna yönelik tedbirleri almaya çalıştığımız bir durumdur.” dedi.

“Elimizden gelen her şeyi yapacağız, hiç endişe etmeyin.”

Yangın ile ilgili basına yaptığı değerlendirmelerin ardından, orman yangınında zarar gören yerleri ziyaret edip, yangından maddi zarar gören vatandaşlarımızı ziyaret İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu ” Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da size geçmiş olsun dilekleri var. Mevlüt Bey burada, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin geçmiş olsun dileklerini iletiyor. Biz de iletiyoruz.

Elimizden gelen her şeyi yapacağız, hiç endişe etmeyin. Devletin zor günler için var. Bizim bir tek niyazımız var, Allah’ımız bizi size mahcup etmesin. Bilmenizi isterim ki, buradaki bütün arkadaşlarımızla birlikte sizin karşı karşıya kaldığınız durumda hem geçmiş olsun dileklerimizi iletmek hem de aynı zamanda neler yapabileceğimizi sizlerle paylaşmak için buradayız. Allah beterinden korusun. Devletimiz bu felaketin yaralarının sarılması için çalışmaya başladılar.”dedi.

 

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya da kendisinin ve partisinin Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin geçmiş olsun dileklerini ileterek, “Allah devletimize zeval vermesin. Sayın Bakanımıza da çok teşekkür ediyorum, yoğun programının içesinde geldi. Bugün burada Belen’de, bu afetten zarar gören herkese tek tek ulaştı, hatırlarını sordu, devletin varlığını hissettirdi. Allah ondan razı olsun. Belen Belediyemiz ilk andan itibaren çalışmaların içerisinde. Devletimiz tüm birimleriyle bu felaketin yaralarının sarılması için çalışmaya başladılar, çalışmalarını devam ettiriyorlar. Allah bu tür felaketlerden milletimizi korusun, devletimize zeval vermesin. “dedi

İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu ve beraberindekiler daha sonra yangında zarar gören Karahüseyinli Mahallesi’ndeki vatandaşlarla bir araya geldi. İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, burada 3 çocuk babası emekli İlhan Saydam’ın yanan evini ziyaret etti. Saydam, evinin kül olduğunu ancak sadece çekmecesinde bulunan Türk Bayraklarının yanmadığını gösterdi. Daha sonra Saydam, bayrakları öpüp başına koydu.

Sonrasında Arsuz Nergizli Mahallesinde vatandaşları ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulunan İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, son olarak beraberindeki heyet ile birlikte Belen İlçemizde bulunan Atatürk Parkında vatandaşlarla bir araya geldi.

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>