DSİ’DEN HATAY’A ÜÇ MÜJDE BİRDEN

Published on:  /   Son güncellenme  /   Yorum yapılmamış

DSİ, Hatay’da yaptığı yatırımlarla toprağı su ile buluşturmaya, vatandaşlara da içme ve kullanma suyu temin etmeye devam ediyor.
DSİ, son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyor. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.
DSİ’den yapılan açıklama şöyle; “Bugün Hatay ilimize üç müjde veriyoruz. Bunlardan birincisi Hatay ilimizde Tahtaköprü Barajı tamamlanarak su tutulmuştur. Barajda depolanacak su ile 415 000 dekar tarım arazisinin sulanması, yılda 20,00 Gw enerji üretimi ve bunun yanı sıra bölgede taşkın riski de azaltılmış olacaktır.

BÖLGE İNSANINA EK GELİR SAĞLANACAK
Temelden yüksekliği 55,50 metre ve 326 milyon metreküp su biriktirme hacmine ulaşan Tahtaköprü Barajının tamamlanması ile birlikte bölgede yapılacak sulu tarım sayesinde hem tarlalardaki verimin artacak hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacaktır. Projenin tamamlanması ile 2020 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 310 000 000 TL katkı sağlanmasının hedeflenmektedir.
Hatay’ın Samandağ ilçesinde yapımı tamamlanan Büyük Karaçay Barajı su tutmaya başlandı. Baraj sulama sağlayacak, sel ve taşkınları önleyecek, elektrik enerjisi üretecek, Antakya’nın içme suyu ihtiyacını karşılayacaktır. Ön yüzü beton kaplamalı kaya dolgu barajda depolanacak su ile 35 bin 540 dekar tarım alanının sulanacak olup bununla birlikte barajımızın 123.000 m/gün içme ve kullanım suyu, yılda 15,15 Gw enerji üretimi ve taşkın kontrol faydası bulunmaktadır.

REYHANLI BARAJINDA SU TUTULDU
Hatay ilimiz için çok büyük öneme sahip Reyhanlı Barajının tamamlanarak su tutulmaya başlandı. Hataylı hemşerilerimize söz verdiğimiz gibi 50 yıllık hayali gerçeğe dönüştürdük ve Reyhanlı Barajımızı tamamlayarak su tutmaya başladık. Reyhanlı Barajında depolanacak su ile 600 000 dekar tarım alanının sulanmasının yanı sıra 200 000 dekar alanında da taşkınlardan korunması sağlanacaktır. Temelden yüksekliği 28,20 metre ve 480 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip olan Reyhanlı Barajının tamamlanması ile birlikte ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak hem de yörede ürün çeşitliliğinin sağlanacaktır. Projenin tamamlanması ile 2020 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 620 000 000 TL katkı sağlanması hedeflenmektedir.

DAVUTLAR REGÜLATÖRÜNÜ DE TAMAMLADIK
Diğer taraftan Hatay’ın en büyük projelerinden Reyhanlı Barajı’nın ana su kaynaklarından Afrin çayından yıllık 21 milyon m3 suyu Reyhanlı Barajı’na aktaracak olan; Davutlar Regülatörü ve iletim kanalı projesi inşaatı işinde iletim kanalı ve regülatör inşaatı da tamamlanmıştır. Türkiye’nin en yüksek kapasiteli ( Q=1.534 m3/s) iletim kanalı olan Davutlar iletim kanalı ilimize ve ülkemize hayırlı olsun.”

Kategori:
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>